Tramvaj života (Un tram per la vita, 2023, přeložila Klára Löwensteinová, vydalo nakladatelství Lví kámen 2025) je italský příběh z války zprostředkovávající svědectví dvanáctiletého chlapce Emanuela, dnes již čtyřiadevadesátiletého Emanuela Di Porto, o nacistické razii v římském ghettu 16. října 1943, kterou sám zažil a při kterépřišel o maminku. Je také připomínkou jednoho tisíce anonymních Židů, kteří byli v zapečetěných vlacích deportováni do koncentračního tábora v Osvětimi a kterých se na konci války vrátilo pouhých šestnáct. Tramvaj života je příběh o židovském chlapci, který přežil díky mamince a tramvaji, příběh o lásce, zázraku, pomoci a naději, příběh z válečného ghetta a Říma, otevřeného města. Kniha vznikla se sedmdesátiletým odstupem, a to díky zaujetí italské spisovatelky Tey Ranno se
sicilskými kořeny, žijící přes dvacet let v Římě, kterou Emanuelův příběh nadchl v televizním dokumentu natolik, že po něm začala pátrat. Jak sama o svém impulzu napsat o Emanuelovi Di Porto román říká: „Spousta zapečetěných vlaků plných Židů poslaných na smrt a tramvaj, která veze jedno dítě k životu…“ Emanuele se po jejich setkání zbeletrizování svého příběhu nebránil, jen si přál, aby jeho vyprávění a celkové vyznění příběhu nebylo tragické, protože ho považuje za šťastný a krásný. A tak Tea Ranno na základě Emanuelových vzpomínek a dobových dokumentů vytvořila pohnutý příběh v nejtemnějším období fašisticko-nacistického Říma, příběh
o dvanáctiletém židovském chlapci a jeho početné židovské rodině žijící v domě v ulici Reginella v ghettu. Emanuelova tramvaj, která ho po tři dny před nacisty skrývá, je Noemovou archou uprostřed apokalypsy, je příkladem lidské solidarity a osobní statečnosti uprostřed válečné bídy a tragédie. Emanuele je po zbytek románu až do osvobození Říma Spojenci průvodcem po válečném ghettu i Římu, kam s kárkou jako podomní prodavač zavítá. Díváme se jeho zkoumavýma dětskýma očima, očima, které odmítají válku a smrt, očima, které nežalují, nejsou schopny nenávisti, očima, které zároveň musí být praktické a musí si hledět na to, jak uživit rodinu. Očima, které chtějí vidět krásu, které sní, čekají u okna na maminku, vyhlížejí první lásku, aby Emanuele přežil a sundal ze sebe mrtvou kočku přítomnosti, zlo a smrt, které ho dusí, a vzal svou dívku na čokoládu, protože láska i čokoláda jsou podle Emanuela lék, který dokáže zázraky, protože život se musí podle Emanuela a jeho maminky umět žít. Tramvaj života je o touze žít, o jasném ano životu, o chlapci, který nikdy nemohl být dítětem, ale také nikdy nezestárnul, protože se v něm zastavil čas. Je o velkém milujícím srdci, které nezapomíná a které neunavilo přes sedmdesát pět let vyprávět. Je štěstí, že z jeho příběhu Tea Ranno udělala román. České, a nejen dětské, publikum tak může nahlédnout do italského holokaustu, života v římském válečném ghettu a do válečného Říma, a to prostřednictvím Emanuelova vyprávění a sugestivního, emocionálního filmového plátna, které Tea Ranno umně rozvíjí. Povídání a čtení z Tramvaje života budou doprovázet Emanuelovy fotografie a krátký animovaný film.

Pro 4. – 7. třídy

Povídání a čtení z Tramvaje života budou doprovázet Emanuelovy fotografie a krátký animovaný film. Italský šoa projekt je určen českým dětem od 10 let, tedy od 4.–5. tříd, kdy se poprvé ve škole setkávají s pojmem koncentračních táborů, ne dřív, a také všem učitelům, rodičům a zájemcům o italskou historii a židovství.

Kromě besedy, která se uskuteční ve čtvrtek 29. 5. od 10:00, si budou moci návštěvníci zakoupit také knihy z nakladatelství Lví kámen.

S knihami z nakladatelství Lví kámen se můžete seznámit také prostřednictvím webu https://www.lvikamen.cz/.