Další z velmi vážených hostí, kdo se zúčastní letošního ročníku Festivalu dětského čtenářství, bude i spisovatelka Naďa Reviláková. Dorazí, aby dětem představila tematickou řadu knih-  Deník Dory Grayové (Cena nakladatelství Albatros 2019), Medailon Emilky Horové (Zlatá stuha 2021) a Vlajka Viktora Vaňka. Hlavní hrdinkou je současná dívka, která pátrá po minulosti své rodiny, blízkých lidí či domu, ve kterém žije.

Spisovatelka Naďa Reviláková představí dětem svoje knihy, a poté je provede besedou, ve které budou nejen objevovat příběh z historie dívky jménem Dora, ale budou pátrat i v historii vlastní rodiny.

V průběhu setkání uslyší děti úryvky z knihy Deník Dory Grayové, kde se hlavní hrdinka musí stěhovat do nového domu a na jeho půdě najde deník stejně staré dívky z II. světové války. Během čtení si autorka s dětmi povídá, jak by se samy zachovaly v podobných situacích, a také zda vědí, co jejich předkové prožívali ve vypjatých momentech historie. Na pracovním listu dostanou děti k dispozici jednoduchý rodokmen a zamyslí se, co vlastně v souvislosti s přelomovými okamžiky československých dějin o svých předcích vědí. Na závěr dostanou za úkol společně s rodiči rodokmen vyplnit a zjistit, zda ve vzpomínkách jejich rodinných příslušníků je nějaký zajímavý příběh, který s dějinami souvisí. Cílem je rozvoj čtenářské gramotnosti, schopnost vyprávění příběhů, mezigenerační dialog a poznávání historie 20. století.